English Persian
 
دم کردن قهوه سرد با استفاده از قهوه‌ساز تادی (Toddy)
 
برای درست کردن یک فنجان عصاره‌ی سرد قهوه باید قهوه و آب را به نسبت (به ترتیب) یک به چهار در یک پارچ بریزید. بعد پارچ را در مایکروفر بگذارید. در دوره و زمانه‌ای که تنها کارکرد اکثر دستگاه‌های قهوه‌ساز تخصصی – بدون تمیز شدن یا با تمیزکاری اندک – این است که یک فنجان قهوه‌ی ناقابل عمل بیاورند، روش دم کردن سرد شاید آسان‌ترین روش موجود باشد.

اولین چیزی که باید یاد بگیرید این است که شما قهوه دم نمی‌کنید. شما در این روش عصاره‌ی قهوه را دم/درست می‌کنید. عصاره‌ی قهوه در دمای اتاق به دست می‌آید و باید در دمای پایین نگهداری شود. بر اساس روش تادی، عصاره‌ی دمی سرد در یخچال می‌تواند به مدت 14 روز تر و تازه بماند. برای درست کردن یک فنجان عصاره‌ی سرد قهوه باید قهوه و آب را به نسبت (به ترتیب) یک به چهار در یک پارچ بریزید. بعد پارچ را در مایکروفر بگذارید. در دوره و زمانه‌ای که تنها کارکرد اکثر دستگاه‌های قهوه‌ساز تخصصی – بدون تمیز شدن یا با تمیزکاری اندک – این است که یک فنجان قهوه‌ی ناقابل عمل بیاورند، روش دم کردن سرد شاید آسان‌ترین روش موجود باشد.
آیا حتماً باید از تادی استفاده کنیم؟
تادی دم کردن سرد را از سال 1964 آغاز کرد. این کار خیلی پیش‌تر از این حرف‌ها در امریکای مرکزی انجام می‌شد. شما برای تهیه‌ی قهوه‌ی سرد به قهوه‌ساز تادی نیاز ندارید. اما طراحی این دستگاه یادگرفتن این کار و شروع آن را برایتان آسان می‌کند. قیمت 30 دلاری این دستگاه آن را به قهوه‌ساز سرد ارزان‌قیمتی تبدیل می‌کند.

چرا باید قهوه‌ی سرد دم کنیم؟

• قهوه‌نوشانی که طعم قهوه برایشان بیش از حد اسیدی است. بر اساس گفته‌های تادی، قهوه‌ی سردی که این روش به دست می‌دهد نسبت به قهوه‌ی حاصل از روش‌های دم کردن گرم 67% اسیدیته‌ی کمتری دارد. این برای قهوه‌نوشان مبتلا به رفلاکس معده مزیت بزرگی است.

• می‌خواهید کافئین کمتری مصرف کنید؟ در گزارشی که توسط MSNBC منتشر شد آمده است که تادی ادعا می‌کند قهوه‌اش "تا دو سوم کافئین کمتری نسبت به قهوه‌های عادی دارد".
به روز رسانی:  MSNBC در گزارش خود اشتباهی صورت داده است و ادعای آن‌ها حاکی از این است که قهوه‌شان – که به روش سرد دم می‌شود – نسبت به قهوه‌ای که با روش‌های آب جوشی معمول – و با استفاده از دانه‌های قهوه‌ی دارای مقادیر رایج کافئین – دم می‌شود، 33% کافئین کمتری دارد.

• در خانواده‌هایی که همگی اعضایشان قهوه‌خورند اما در زمان‌های مختلفی قهوه می‌نوشند، دانستن اینکه کی باید یک قوری بزرگ قهوه دم کرد کار دشواری است. استفاده از روشی که در آن یک فنجان قهوه تهیه می‌شود راه حل مناسبی برای چنین موقعیت‌هایی است.

• اردوهای خارج از شهر. می‌توانید آب را با استفاده از آتشی که برپا کرده‌اید جوش بیاورید و عصاره‌ی قهوه‌تان را با آن رقیق کنید.

• بی‌برقی. آسیاب کردن قهوه ممکن است به جریان الکتریسیته نیاز داشته باشد اما روش دم کردن سرد چنین نیست.

چرا نباید قهوه‌ی سرد دم کنیم؟

• اگر از هواداران روش‌های پِرسی یا اسپرسو هستید این روش ممکن است به دردتان نخورد. دوست‌داران قهوه‌های غلیظ ممکن است قهوه‌ی دمی سرد را سبُک بیابند و از آن خوش‌شان نیاید.

• آن‌هایی که قهوه را در مقادیر اندک در منزل بو می‌دهند. تادی بیشتر برای مقادیر زیاد قهوه کاربرد دارد. برای بعضی‌ها (آماده کردن یک‌جای) این مقدار ممکن است خیلی زیاد باشد.

لوازم مورد نیاز

• ظرف دم کردن – جسم پلاستیکی بزرگی که در شکل می‌بینید.

• صافی چندبار مصرف – یک اسفنج مدوّر سفید که داخل ظرف ویژه‌ی دم کردن جای می‌گیرد.

• واشر – یک صفحه‌ی لاستیکی کوچک که به خوبی قسمت بیرونی محفظه‌ را می‌پوشاند.

• تُنگ شیشه‌ای – چیزی که از آن برای نگهداری قهوه استفاده خواهیم کرد.

• درپوش تُنگ – درپوشی که دهانه‌ی تُنگ شیشه‌ای را کاملاً می‌بندد.

• حلقه‌ای که دسته به آن وصل است – قطعه‌ای اختیاری که می‌توان از آن به عنوان دسته استفاده کرد.

• نیم کیلو پودر قهوه‌ی معمولی.
toddys

 

دستورالعمل گام به گام برای دم کردن

1. واشر را روی محفظه محکم کنید: محفظه را وارونه کنید و واشر را از بیرون روی حفره‌ی مرکزی آن محکم کنید. محکم شدن واشر در جای خود ضروری است، اما با فشار بیش از آن را از سوراخ رد نکنید. محفظه به کمک این واشر قهوه را تا 12 ساعت نگه می‌دارد و بعد برداشته می‌شود.
toddy 2
 2. صافی را تر کنید و آن را در جای خود قرار دهید: صافی چندبار مصرف را بردارید و آن را تر کنید. سپس صافی را کف محفظه جای دهید.toddy 5
 3. حدود نیم کیلوگرم پودر قهوه را در محفظه بریزید: اندازه‌ی ذرات پودر باید متوسط باشد و این همان اندازه‌ای است که در روش‌های دم کردن با روش وکیوم‌پات یا قطره‌ای کاربرد دارد.toddy 7

 4. به آهستگی و آرامی 4 فنجان آب در محفظه بریزید. پنج دقیقه صبر کنید. مخلوط را به هم نزنید.

5. بعد از 5 دقیقه، 5 پیمانه آب دیگر به آرامی و آهستگی اضافه کنید. این کار باید مخلوط قهوه را به سر ظرف برساند. باز هم می‌گویم: مخلوط را به هم نزنید!
toddy 8

 6. (اختیاری) محفظه را با درپوشی پلاستیکی بپوشانید. این مرحله در دستورالعمل تادی نیامده اما من با خودم فکر کردم به این ترتیب گرد و خاک و حشرات در حالی که قهوه‌ام 12 ساعت کنار گذاشته می‌شود وارد آن نخواهد شد.

7. 10 تا 12 ساعت صبر کنید تا قهوه عمل بیاید. قهوه‌تان در دمای اتاق دم خواهد کشید. مرحله‌ی "سرد"سازی به سرد کردن محصول نهایی اشاره دارد.
toddy 9

 

 

 

 

8. قهوه را در تُنگ شیشه‌ای تخلیه کنید. از دسته استفاده کنید تا بلند کردن محفظه‌ی دمی و گرفتن آن بالای تُنگ شیشه‌ای برایتان راحت شود. وقتی محفظه را بالای تُنگ شیشه‌ای نگه داشتید، دست آزادتان را به زیر محفظه ببرید و واشر را در بیاورید. اندکی چرخاندن واشر باعث در آمدن آن و چکیدن قهوه به درون تُنگ شیشه‌ای می‌شود.

9. بگذارید قهوه به مدت 20 الی 30 دقیقه در تُنگ بچکد. بعد محفظه‌ی دمی را بردارید، درپوش تُنگ را بگذارید و آن را در یخچال قرار دهید.
10
. محفظه را تمیز کنید و آن را تا استفاده‌ی مجدد در جای خود قرار دهید. بر اساس دستورالعمل تادی، صافی باید در کیسه‌ی بسته‌ای مثل کیسه‌های زیپ‌لاک و داخل یخچال قرار گیرد. اینکه چرا صافی باید توی یخچال باشد مشخص نیست. صافی را می‌توانید ده مرتبه استفاده کنید.
آماده کردن یک فنجان قهوه‌ی داغ حالا نوبت به بخش آسان و سریع کار می‌رسد. آب را – به نسبت 3 به 1 (به قهوه) – جوش بیاورید. سپس عصاره‌ی قهوه را به آن اضافه کنید. اضافه کردن قهوه به آب قبل از جوشاندن آن قهوه‌ی داغ‌تری را به دست خواهد داد، اما این کار ممکن است طعم قهوه‌تان را تغییر دهد. پس اول آب را گرم کنید و بعد عصاره‌ی قهوه را به آن اضافه کنید.

درست کردن آیس‌کافی
قهوه‌ی دمی سرد روش بنیادین تهیه‌ی آیس‌کافی است. برای این کار عصاره‌ی قهوه و آب را با نسبت یک به دو روی یخ بریزید. حتی می‌توانید یک کمی ظاهر نوشیدنیتان را زیباتر کنید و عصاره‌ی قهوه را به صورت مکعبی فریز کنید.

حل مشکلات احتمالی

مشکل

راه حل

قهوه زیادی تند/کند می‌چکد

عصاره‌ی قهوه باید ظرف 20 تا 30 دقیقه در تُنگ بچکد. یکنواختی پودر آسیاب شده بهترین خصوصیتی است که این اتفاق را تضمین خواهد کرد. حتی با اینکه شخصاً یک آسیاب خوب در منزل دارم، پیش از دم کردن قهوه‌ی سرد، آسیاب کردن قهوه‌ام را به یک قهوه‌فروشی نزدیک محل زندگی‌ام می‌سپارم. وقتی می‌خواهیم نیم کیلو قهوه را یک جا آسیاب کنید بهتری است آن را به یک آسیاب صنعتی بسپارید.

مزه‌ی قهوه سبُک است

چون ترکیبی که پیش رو دارید یک جور عصاره است، به راحتی می‌توانید آب کمتری در تهیه‌ی آن استفاده کنید. اضافه کردن مقدار قهوه (یا کم کردن آب) به محصول نهایی توصیه نمی‌شود.

مزه‌ی قهوه سنگین است

آب بیشتری به عصاره اضافه کنید

قهوه‌ی گرم به اندازه‌ی کافی داغ نیست

اگر آب را با کتری جوش بیاورید و بعد آن را به عصاره‌ی سرد قهوه اضافه کنید، دمای آن به اندازه‌ی سایر روش‌های دم کردن گرم بالا نخواهد بود. من وقتی برای گرم کردن آب از کتری استفاده می‌کنم، خودِ عصاره را هم در مایکروفر گرم می‌کنم.

قهوه تلخ است

تلخی معمولاً به خاطر یکی از این دو مورد ایجاد می‌شود: یا پودر زیادی ریز آسیاب شده یا دانه‌ها بیات‌ بوده‌اند

طعم قهوه آبکی است

اگر عادت دارید قهوه‌ی غلیظی بنوشید که صافی دستگاه اجازه‌ی عبور روغن‌هایش را هم داده (مثل اسپرسو، پِرسی یا قطره‌ای با صافی گُلد)، ممکن است برای عادت کردن به قهوه‌ی دمی سرد زمان بیشتری نیاز داشته باشید. در ضمن درشت بودن پودر قهوه هم می‌تواند باعث چنین مشکلی شود. مطمئن شوید که قهوه‌تان برای روش قطره‌ای آسیاب شده است.

 

حرف آخر
 با این روش هم می‌توان یک فنجان قهوه‌ی بی‌نظیر درست کرد. چیزی که ممکن است مشکل باشد دم کردن مقدار قهوه‌ای کمتر از نیم کیلو است. با وجود توضیحات عملی تادی، دم کردن مقدار کمتر از نیم کیلو کار سختی است و ارزش زحمتش را ندارد.

نظر شما

میانگین امتیاز کاربران: 5.0  (1 رای)
  • ALIREZA
  • ۹ فروردین ۱۳۹۴ ۱۷:۲۰
  • 5
  • 0
    0

عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود


امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500