English Persian
 
کاپوچینو چگونه کاپوچینو شد؟
 
برخی از منابع نسبتاً موثق هم مدعی‌اند که نام کاپوچینو به سالیان پیش از اختراع اسپرسو بازمی‌گردد: یک نوشیدنی وینی از مخلوط قهوه و شیر کف داده شده که کاپوتزینر (Kapuziner) نام داشت و نسخه‌ی آلمانی "کاپوچین" بود . . .

در زبان ایتالیایی کاپوچینو (cappuccino) یعنی کلاه کوچک که این عبارت به زیبایی فوم شیر غلیظی را که بر فراز نوشیدنی قهوه‌ی موجود در فنجان می‌نشیند توصیف می‌کند.

همچنین گفته می‌شود که این واژه ریشه‌ای در فن خیاطی نیز داشته است: راهب‌های کاپوچین با سر های تراشیده و رداهای کلاه‌دار قهوه‌ای رنگ خود نزدیک‌ترین تمثال انسانی حلقه‌ی کرما و فوم سفیدی هستند که بر فراز این نوشیدنی کلاسیک خودنمایی می‌کند. این راهبان که به شاخه‌ای از فرقه‌ی کاتولیک فرانسیسکن تعلق داشتند، در سال 1520 به صورت خودجوش شروع به فعالیت کردند و ردای قهوه‌ای رنگ – یا همان کاپوچینو – را به نشانه‌ی ارادت خود به راهبان بندیکتی کامالدولیس برگزیدند که پیش‌تر در درگیری با مسئولان کلیسا آن‌ها را پناه داده بودند.

وقتی شیر ماهرانه روی قهوه ریخته شود، به شکلی که حلقه‌ی سفید بی‌نقصی توسط حلقه‌ی تیره‌ی قهوه احاطه شود، به طرح حاصل بر روی "کاپوچینوی" سنّتی سر راهب هم می‌گویند.برخی از منابع نسبتاً موثق هم مدعی‌اند که نام کاپوچینو به سالیان پیش از اختراع اسپرسو بازمی‌گردد: یک نوشیدنی وینی از مخلوط قهوه و شیر کف داده شده که کاپوتزینر (Kapuziner) نام داشت و نسخه‌ی آلمانی "کاپوچین" بود. در وین هم به آن کارتافل (Kartoffel) گفته می‌شد.

در هر حال ظاهر راهب‌نمای این نوشیدنی از هرکجا هم که سرچشمه گرفته باشد، از نظر ما کاپوچینو یک نوشیدنی با پایه‌ی اسپرسوست که در انتهای به آن فوم شیر داغ اضافه می‌شود و پس از دو دهه از آغاز قرن 20 به وجود آمد. در آن زمان تولید کنندگان اسپرسوساز‌ها تازه نازل‌های بخار را به دستگاه‌های خود افزوده بودند و به این ترتیب باریستاها می‌توانستند شیر را داغ کنند و به آن بافت دهند تا به عنوان مکملی به قهوه‌ی دم شده بپیوندد.

نظر شما

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (2 رای)
 • یاس
 • ۲۲ دی ۱۳۹۳ ۱۸:۵۰
 • 0
 • 0
  2

سلام مرسی از خدماتتون لطفا بگید ترکیبات کاپوچینو چی هست

 • کافی پرس
 • ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ ۱۳:۲۷
 • 0
 • 2
  2

http://www.coffeepress.ir/fa/article/68 در این لینک میتوانید روش تهیه کاپوچینو را مشاهده کنید.


امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500